2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_19

Lex languorem, czyli wstęp do rozważań o tym co Państwo zrobiło i jakie mogą być konsekwencje obostrzeń COVIDowych – cz.3

Pobierz PDF

Państwo polskie od czasu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego wprowadzało akty prawne różnej rangi regulujące normy postępowania w czasie epidemii. W tym alercie pokrótce opiszę problemy prawne związane z karami administracyjnymi nakładanymi przez organy Rzeczypospolitej w związku z naruszeniem wprowadzonych obostrzeń. Przepisem będącym podstawą prawną nakładanych kar administracyjnych jest art. 48a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r., Dz.U. 2020, poz. 1845 ze zm., dalej jako u.z.c.z.).

Zagrożenie karą – wysokość oraz procedura

Norma z art. 48 a u.z.c.z. wprowadziła zagrożenie karą administracyjną za przekroczenie obostrzeń (ustanowionych na podstawie art. 46 lub art. 46b [u.z.c.z. – przyp. MD] nakazów, zakazów lub ograniczeń) kary pieniężne w wysokości od 5000 do 30000 zł. Karę wymierzają powiatowi inspektorzy sanitarni bądź państwowy graniczny inspektor sanitarny w formie decyzji administracyjnej (poza przypadkiem nie wykonania decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii – w tym przypadku orzeka wojewoda albo minister właściwy do spraw zdrowia). Przepis przewiduje podwyższenie wysokości kary w przypadku ponownego popełnienia tych samych czynów (art. 48 a ust 5 u.z.c.z.).

Wątpliwości odnośnie obowiązywania przepisu w okresie od 29 listopada 2020 roku do dnia 26 stycznia 2021 roku

Należy zwrócić uwagę, iż w związku z uchwaloną dnia 28 października 2020 roku ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. z 2020, poz. 2112, 2113) pojawiła się wątpliwość odnośnie obowiązywania ww. przepisu art. 48a u.z.c.z., gdyż ustawa ta wprowadzała nowe brzmienie art. 48a (wprowadzając normy regulujące pobieranie przez ratowników medycznych wymazów w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – przepis wszedł w życie 29 listopada 2020 roku) – nie wskazując, czy poprzednie brzmienie przepisu jest uchylone, zmieniane czy jedynie modyfikowane. Błąd został dostrzeżony i „sprostowany” ustawą z dnia 21 stycznia 2021 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 roku, poz. 159 – wchodząc w życie w dniu 26 stycznia 2021 roku, zmieniając oznaczenie nowego przepisu na art. 47c). W związku z powyższym, pojawiły się poważne wątpliwości odnośnie obowiązywania  kar administracyjnych w tym okresie – gdyż można zakładać, iż nowy przepis uchylił stary o takim samym oznaczeniu.

Powyższe rodziłoby daleko idące skutki w postaci niemożności nakładania kar administracyjnych za naruszenia dotyczące tego okresu, oraz umorzenie wszystkich postępowań w toku w sprawie kar już nałożonych (art. 189c kpa).

Wątpliwości odnośnie prawidłowości nakładania kar administracyjnych.

Należy zauważyć, iż opisane powyżej zamieszanie legislacyjne to nie jedyna wątpliwość przysparzająca bólu głowy obywatelom, ich prawnikom oraz urzędnikom.

Wątpliwości konstytucyjne budzi bowiem samo uprawnienie do wprowadzania obostrzeń w drodze rozporządzeń – a taką techniką legislacyjną posłużył się ustawodawca – a także zakres tych obostrzeń, niejednokrotnie ingerujący w konstytucyjnie chronione wartości, przy czym nie wprowadzenie stanu nadzwyczajnego rodzi konsekwencję braku legalności tego typu obostrzeń w ogóle. O wątpliwościach tych pokrótce opowiadała druga część mojego alertu z 9 lutego 2021 roku.

Wątpliwości budzi przede wszystkim praktyka pomijania w prowadzeniu postępowań administracyjnych w sprawach nakładania kar administracyjnych właściwych przepisów KPA gwarantujących ochronę praw strony, przede wszystkim art. 61 § 4 KPA (zawiadomienia o wszczęciu postępowania), art. 10 § 1 KPA (czynny udział w strony w postępowaniu – organy administracji masowo uznawały, iż zachodzi wyjątek przewidziany w art. 10 § 2 KPA w postaci stwierdzenia, że załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną), art.81 KPA (prawo strony wypowiedzenia się co do dowodów zgromadzonych w postępowaniu) a także zachodzą podstawy do nadawania decyzjom rygoru natychmiastowej wykonalności (art. 108 KPA) - oraz art. 7a i 81a KPA, normujących zasadę rozstrzygania wątpliwości odnośnie stanu prawnego i stanu faktycznego na rzecz strony.

Zdarzało się, iż jedynym dowodem przyjętym do akt postępowania i stanowiącym podstawę wydania decyzji o nałożeniu kary była notatka policyjna, opisująca pewne okoliczności, a całkowicie pomijano twierdzenia strony przedłożone w postępowaniu przed organem drugiej instancji (gdyż nie umożliwiano stronie wypowiedzenia się o zgromadzonych dowodach w postępowaniu pierwszej instancji).

Skutkiem powyższego była seria orzeczeń sądów administracyjnych (na obecnym etapie sądów pierwszej instancji w postaci Wojewódzkich Sądów Administracyjnych) uchylających decyzje o nałożeniu kar administracyjnych oraz umarzających postępowania toczące się w sprawie. Sądy podkreślały, że zawiadomienie przez organ administracji publicznej strony o wszczęciu w jej sprawie postępowania z urzędu ma na celu zapewnienie czynnego udziału strony w postępowaniu administracyjnym. Z art. 10 § 1 k.p.a. wynika bowiem, że organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań (tak wyrok z dnia  27 października 2020 roku WSA w Opolu, sygn. akt II SA/Op 219/20). W powyższym orzeczeniu sąd oceniał decyzje administracyjne organów inspekcji sanitarnej, w toku którego obywatel dowiedział się o postępowaniu dopiero otrzymując decyzję o nałożeniu kary administracyjnej (wraz z rygorem natychmiastowej wykonalności) za rzekome prowadzenie działalności (pan posiadał salon fryzjerski), stwierdzonej właśnie policyjną notatką. Sąd uzasadniając ww. orzeczenie podkreślał, iż z art. 1 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r. poz. 360) wynika, że do podstawowych zadań Policji należy kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych. Realizując to zadanie Policja wykonuje czynności administracyjno-porządkowe w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń. Przepis ten nie pozwala natomiast Policji na wykonywanie jakichkolwiek czynności w celu wymierzenia w postępowaniu administracyjnym kary pieniężnej – dodajmy, iż chodzi o działania „z własnej inicjatywy”, gdyż Policja wykonuje czynności również na zlecenie organów administracji państwowej zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o Policji. Sąd podkreślał również, iż stronie uniemożliwiono odniesienie się do twierdzeń zawartych w notatce, choćby w postaci przesłuchania obywatela w trybie art. 86 KPA (wskazując m.in., iż tymczasem w kontrolowanej sprawie organ nie tylko nie podjął wszelkich, ale nie podjął żadnych czynności w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, poprzestając na bezkrytycznym przyjęciu jako poczynionych przez siebie ustaleń faktycznych treści notatki sporządzonej przez funkcjonariusza Policji.).

Stwierdzenie nieważności decyzji, wznowienie postępowania

Podnoszone wątpliwości konstytucyjne mogą rodzić skutek dla obywateli, wobec których postępowania w sprawie nałożenia kar administracyjnych już się zakończyły. Zgodnie bowiem z art. 156 § 1 pkt 2 KPA, można stwierdzić nieważność decyzji która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. W przypadku uznania, iż przepis ustawy lub rozporządzenia został wprowadzony do polskiego systemu prawnego z naruszeniem podstaw polskiego systemu prawnego, w szczególności konstytucji, stwierdzenie iż wydanie decyzji w tych okolicznościach stanowiło rażące naruszenie prawa jest wysoce prawdopodobne.

W okolicznościach wielu prowadzonych postępowań administracyjnych można również doszukiwać się podstaw do ich wznowienia w oparciu o normę z art. 145 § 1 pkt 4 KPA, który stanowi iż w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu). Dotyczy to przypadków prowadzenia postępowania bez udziału strony – również w sytuacji, gdy obywatel zapłacił karę nałożoną na niego w przysłanej przez Inspekcję Sanitarną decyzji.

W następnym alercie omówimy sprawę roszczeń cywilnoprawnych związanych z wprowadzeniem obostrzeń oraz stanu epidemii.

Autor: r.pr. Marcin Dybowski , Kancelaria MASIOTA - adwokaci i radcowie prawni

 


Powrót do artykułów
Zobacz także:
foto1
24.03.2020

PRACA ZDALNA w pigułce (przy uwzględnieniu stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy)

wykonywanie pracy zdalnej może zlecić pracodawca – pracownik ma obowiązek respektować polecenie pracodawcy w tym zakresie (odmowa wykonania polecenia pracodawcy,  o ile nie jest ono sprzeczne z...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_2
24.03.2020

Alert HR - urlopy

W uzupełnieniu informacji prawnej z dnia 19 marca 2020 r., odpowiadającej na pytania z obszaru HR w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej, przestawiamy poniżej odpowiedzi na pytania szczegółowe,...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_21
30.03.2020

Impact of COVID-19 on existing contracts (in English)

In light of the current COVID-19 situation and its effect on business operations and economy, please find below an overview of the force majeure regulations and practices of proving force majeure...

pieniadze euro
16.04.2020

Tarcza Finansowa - główne informacje o wsparciu z Polskiego Funduszu Rozwoju

W ramach Tarczy Antykryzysowej Polski Fundusz Rozwoju uruchamia program pomocowy skierowany dla przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii. UWAGA! Terminy składania wniosków oraz...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_18
19.05.2020

Pandemia COVID-19 a odpowiedzialność odszkodowawcza Skarbu Państwa

Wprowadzony stan epidemii, poprzedzony stanem zagrożenia epidemicznego, a co za tym idzie wprowadzone ograniczenia lub niekiedy wręcz zakazy wykonywania określonego rodzaju działalności...

pieniadze euro
28.05.2020

Czy faworyzowanie wierzycieli może być przestępstwem?

COVID-19 ma i pewnie jeszcze przez długi czas będzie miał wpływ na stan finansów wszystkich przedsiębiorców. W dobie kryzysu wielu z nich stanie przed dylematem – w jaki sposób należy spłacać...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_8
06.07.2020

Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich przedsiębiorców

DOTACJE NA KAPITAŁ OBROTOWY DLA ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW Do 31 lipca 2020 roku, lub do wyczerpania puli środków, trwa nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji na kapitał obrotowy.  Konkurs...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_21
05.11.2020

Usprawiedliwianie nieobecności w sądzie

W toku postępowań sądowych strony i uczestnicy postępowania często wzywani są do osobistego stawiennictwa w sądzie. Jeżeli z otrzymanego wezwania wynika powyższy rygor to co do zasady wezwany ma...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_8
10.11.2020

Powierzenie pracownikowi innej pracy na podstawie polecenia zmieniającego

Zobowiązaniowy charakter stosunku pracy nie pozwala na dokonywanie jednostronnych zmian w jego treści, a co za tym idzie jednostronnych przekształceń wynikających z niego warunków zatrudnienia....

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_21
09.01.2021

Szczepienie przeciwko COVID-19 – czy przyszły pracodawca ma prawo wymagać tego od osoby ubiegającej się o zatrudnienie?

Po niemalże roku od wybuchu pandemii i długotrwałym oczekiwaniu na narzędzia do walki z jej skutkami, w krajach całego świata ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepienia te mają zarówno...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_1
05.03.2021

Lex languorem, czyli wstęp do rozważań o tym co Państwo zrobiło i jakie mogą być konsekwencje obostrzeń COVIDOWYCH – cz.4

Rzeczpospolita walczy z epidemią, a obywatele walczą o swoje. W poniższym alercie zajmiemy się kwestią ewentualnych roszczeń cywilnych obywateli do Państwa Polskiego związanych z kilkoma...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_14
21.04.2022

Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli o doręczeniu elektronicznym

Ustawa o doręczeniach elektronicznych została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 22 grudnia 2020 roku, a podstawową zmianą wprowadzaną niniejszą ustawą jest przyjęcie, że podmioty profesjonalne – w...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_11
21.06.2023

Ugoda zdalnie - fakt czy mit?

Pandemia COVID-19 pokazała, iż rozprawa zdalna jest możliwa, a w niektórych sytuacjach konieczna i niezbędna. Nowa rzeczywistość i nowe możliwości rodzą zaś nowe wątpliwości. W ostatnim czasie...

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies? OK