Prawo spółek Masiota adwokat poznań

Odpowiedzialność członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na tle przepisów prawa

PDF

Pełnienie funkcji członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się nie tylko z przywilejami i korzyściami, ale obarczone jest również ogromną odpowiedzialnością za prawidłowe funkcjonowanie spółki. Odpowiedzialność ta może mieć charakter nie tylko materialny i dotknąć prywatnej kieszeni członka zarządu, ale także może być związana z odpowiedzialnością karną.

Przepisy prawne regulujące odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. znajdują się w szeregu ustaw, w tym w Kodeksie spółek handlowych, w ustawie Prawo upadłościowe, w ustawie Ordynacji podatkowej oraz w Kodeksie karnym. Każdy osoba wchodząca w skład zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna mieć świadomość ciążących na niej obowiązków oraz grożącej jej odpowiedzialności za ich niedopełnienie bądź przekroczenie swoich kompetencji.

Kodeks spółek handlowych w art. 291 i następnych, reguluje odpowiedzialność cywilnoprawną członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pierwszym rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność wobec wierzycieli spółki za podanie fałszywych danych w oświadczeniu rejestracyjnym (art. 291 KSH), polegające np. na złożeniu nieprawdziwego oświadczenia, że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników. W takiej sytuacji, członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność solidarnie ze spółką przez trzy lata od dnia jej zarejestrowania lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego. Ta odpowiedzialność nie ma charakteru odszkodowawczego, a represyjny.

Członek zarządu, który ze swojej winy wyrządził spółce szkodę w czasie jej tworzenia (292 KSH), co powodować będzie obowiązek jej naprawienia, ponosić będzie odpowiedzialność deliktową.

W czasie funkcjonowania spółki i prowadzenia jej spraw, członek zarządu odpowiadać będzie wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy (293 §1 KSH). Warto pamiętać, że od października 2022 roku, jeżeli członek zarządu wykaże, że pomimo wyrządzonej szkody postępował lojalnie wobec spółki, działał w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, to takie działanie nie będzie stanowić naruszenia obowiązku dołożenia należytej staranności prowadzenia spraw spółki. To na członku zarządu spoczywa jednak obowiązek wykazania staranności swoich działań, zwalniający go z odpowiedzialności.

Najbardziej znanym rodzajem odpowiedzialności członków zarządu jest solidarna ze spółką odpowiedzialność za długi spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (299 KSH). Warto podkreślić, że odpowiedzialność ta dotyczy osób, które pełniły swój mandat w czasie, kiedy powinien był zostać zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki i nie ma przy tym znaczenia czy członek zarządu faktycznie sprawował swoje zadania, czy był tylko członkiem zarządu „na papierze”. Sądy wielokrotnie już podejmowały temat tzw. „słupów”, stawiając jednoznaczną tezę, że odpowiedzialności tej podlegają członkowie zarządu spółki od chwili ich powołania, niezależnie nawet od tego, czy zostali formalnie zgłoszeni do rejestru przedsiębiorców (tak: wyrok SA w Poznaniu z 29.10.2019 r., sygn. akt I AGa 322/18). Co istotne, członek zarządu ma możliwość uwolnić się od tej odpowiedzialności, pod warunkiem wykazania, że we właściwym czasie zgłoszony został wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.

To jednak nie wszystko. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości pomimo zaistnienia ku temu wszelkich przesłanek obwarowane jest także odpowiedzialnością karną, zaś stopień zagrożenia uzależniony jest od umyślności działania sprawcy (art. 586 KSH). Przewidziane z tego tytułu zagrożenie to możliwość orzeczenia kary pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Analogiczne rozwiązanie, o którym mowa w art. 299 KSH, ustawodawca przewidział dla zobowiązań podatkowych. Art. 116 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi o odpowiedzialności solidarnej członków zarządu ze spółką, całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, albo niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.

Członek zarządu ponosi również odpowiedzialność za niewykonanie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego spółki. Zgodnie bowiem z art. 4a Ustawy o rachunkowości to na członkach zarządu spółki kapitałowej ciąży obowiązek złożenia przez spółkę sprawozdania finansowego odpowiadającego przepisom prawa. Niedochowanie tego obowiązku obwarowane jest karą grzywny albo karą ograniczenia wolności (art. 79). Możliwość nałożenia na członka zarządu kary grzywny za nieskładanie do KRS wymaganych dokumentów, w tym niezłożenie sprawozdania finansowego przewidziana jest także w ustawie o Krajowym rejestrze sądowym.

Analizując przepisy regulujące odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. nie należy zapominać o całej liście przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, uregulowanych w art. 296 i następnych kodeku karnego. Najistotniejszymi regulacjami pozostają z pewnością przepisy dotyczące nadużycia udzielonych członkowi zarządu uprawnień lub niedopełnienie ciążących na nim obowiązków powodujących wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej (art. 296 KK), udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela w razie grożącej niewypłacalności lub upadłości poprzez usunięcie, ukrycie, zbycie, darowanie, zniszczenie swoich składników majątkowych (art. 300 KK), udaremnienie lub ograniczenie spłaty wierzycieli poprzez stworzenie nowej jednostki gospodarczej i przeniesienie na nią swoich składników majątku lub doprowadzenie, nawet w sposób lekkomyślny do swojej upadłości (art. 301 KK), zaspokajanie wybranych wierzycieli w przypadku grożącej niewypłacalności lub upadłości (art. 302 KK) czy nieprowadzenie bądź prowadzenie w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawem dokumentacji spółki (art. 303 KK). Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku m.in. przestępstw o których mowa w art. 296 § 1 lub §2 KK oraz 303 § 1 popełnienie ich w stosunku do mienia o wartości większej niż 10-kotność kwoty określanej mieniem wielkiej wartości (obecnie 1.000.000 zł) lub powodujące szkodę w takich rozmiarach, obwarowane jest karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.

Powyższe regulacje jednoznacznie potwierdzają, że odpowiedzialność członka zarządu za działania wobec spółki a także za działania spółki wobec wierzycieli jest bardzo szeroka i związana z bardzo dużym ryzykiem.

Jak zatem prawidłowo wykonywać swoje obowiązki i nie dopuścić do powstania zagrożeń w postaci szkód finansowych, odpowiedzialności karnej czy orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Podstawową zasadą z pewnością pozostaje uczciwość, skrupulatność, obiektywizm oraz aktywne uczestnictwo w działalności spółki, w tym bieżąca kontrola jej finansów i stanu zobowiązań. Należy pamiętać, że wewnętrzny podział zadań w spółce polegający na ustaleniu, że jeden z członków zarządu nie będzie zajmować się sprawami finansowymi spółki nie stanowi żadnej podstawy do zwolnienia go z odpowiedzialności, zaś wykazanie braku winy w niezgłoszeniu wniosku o ogłoszenie upadłości oparte musi być na obiektywnych przesłankach, odnoszących się do wyjątkowych sytuacji, całkowicie uniemożliwiających prowadzenie spraw spółki, jak np. bardzo ciężka choroba. Z pewnością korzystanie z usług profesjonalnych podmiotów, księgowych, ekonomistów, doradców podatkowych oraz prawników znacznie zminimalizuje powstanie powyższych zagrożeń i pozwoli na podjęcie szybkiej reakcji w przypadku zaistnienia jakichkolwiek przesłanek dotyczących chociażby niewypłacalności spółki. 

Na szczególną uwagę zasługuje także możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia członka zarządu -  D&O (Directors’ and Officersliability insurance), które w swoim zakresie obejmuje ochroną osobistą odpowiedzialność wynikającą z pełnienia funkcji członka zarządu. Tego rodzaju ubezpieczenia są coraz popularniejsze wśród kadry menadżerskiej, pozwalając na spokojne prowadzenie spraw spółki przy jednoczesnym zabezpieczeniu własnych finansów w przypadku zaistnienia ewentualnej osobistej odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki.

adw. Izabella Katzor


Powrót do artykułów
Zobacz także:
2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_6
24.03.2020

Tarcza Antykryzysowa. Jakie rozwiązania przewiduje projekt z dnia 21 marca 2020 r.?

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA zapewnienie możliwości działania zarządów oraz rad nadzorczych spółek w sytuacji nadzwyczajnych wydarzeń, które mogą mieć wpływ na wewnętrzną organizację spółek handlowych...

sample-article-large
03.04.2020

Tarcza Antykryzysowa. Funkcjonowanie spółek handlowych

Uchwalona w dniu 31 marca 2020 roku Tarcza Antykryzysowa wprowadza istotne usprawnienia w funkcjonowaniu organów spółek handlowych, umożliwiające spółkom dalsze prowadzenie działalności, pomimo...

2020_01_9_Masiota_Kafelki_10
03.04.2020

Tarcza antykryzysowa dla średnich przedsiębiorców

ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCA – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: 1)     zatrudniał średniorocznie mniej niż 250...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_18
06.04.2020

Tarcza antykryzysowa dla małych przedsiębiorców

MAŁY PRZEDSIĘBIORCA – przedsiębiorca, który w co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: 1)     zatrudniał średniorocznie mniej niż 50...

2020_01_9_Masiota_Kafelki_11
06.04.2020

Tarcza antykryzysowa dla mikroprzedsiębiorców

MIKROPRZEDSIĘBIORCA – przedsiębiorca, który w co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: 1)     zatrudniał średniorocznie mniej niż 10...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_6
07.04.2020

Tarcza antykryzysowa dla dużych przedsiębiorców

DUŻY PRZEDSIĘBIORCA – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następującej warunki: a) zatrudniał średniorocznie więcej niż 250 pracowników...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_20
08.04.2020

Tarcza Antykryzysowa a zamówienia publiczne

1.   Obowiązek informacyjny: strony umowy o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązane są do niezwłocznego, wzajemnego informowania o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_10
15.04.2020

Postępowanie restrukturyzacyjne sposobem dla przedsiębiorców na wyjście z kłopotów finansowych

Negatywne konsekwencje pandemii wirusa Covid-19 odczujemy wszyscy, ponieważ choroba ta zagraża nie tylko zdrowiu i życiu ludzi, ale bardzo silnie uderza w gospodarkę. Wiele firm, szczególnie...

pieniadze euro
28.05.2020

Czy faworyzowanie wierzycieli może być przestępstwem?

COVID-19 ma i pewnie jeszcze przez długi czas będzie miał wpływ na stan finansów wszystkich przedsiębiorców. W dobie kryzysu wielu z nich stanie przed dylematem – w jaki sposób należy spłacać...

gotówka
19.01.2021

Spółka jawna podatnikiem podatku dochodowego od osób prawych.

Z dniem 1 stycznia 2021 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15.02.1992 r. (dalej: Ustawa o CIT). Wprowadzone zmiany przyniosły konieczność zwrócenia...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_3
27.05.2021

Roszczenia najemców w dobie pandemii – klauzula rebus sic stantibus

Obostrzenia wprowadzane w trakcie epidemii COVID-19 dotykają większości sfer naszego życia. Nie inaczej dzieje się w obrocie gospodarczym – z czasowymi zakazami i ograniczeniami spotkało się wiele...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_10
14.06.2021

Wygaśnięcie stosunku pracy z powodu tymczasowego aresztowania pracownika.

Do ustania umowy o pracę łączącej pracodawcę i pracownika może dojść w dwojaki sposób - wskutek jej rozwiązania lub wygaśnięcia. Rozwiązanie umowy o pracę następuje w następstwie...

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_10
06.09.2021

Weksel a nieważne postanowienia umowy

Weksel jest papierem wartościowym, przez który dłużnik wekslowy (najczęściej jego wystawca) zobowiązuje się do bezwarunkowej zapłaty na rzecz osoby wskazanej w wekslu lub na rzecz osoby, w której...

img-large-1
04.05.2022

"Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście ..."

czyli kilka słów na temat należności przysługujących świadkowi w związku ze stawiennictwem do sądu, część I - zwrot kosztów podróży Rola świadka w polskim procesie cywilnym wiąże się nie tylko z...

gotówka
20.05.2022

Krajowy Rejestr Sądowy: przeciwdziałanie „kradzieży spółek"

Portal e-KRS dostępny w ramach Portalu Rejestrów Sądowych działa od 1 lipca 2021 r. Najważniejsza zmiana, do jakiej wówczas doszło, polegała na wprowadzeniu elektronicznego postępowania...

Masiota_LI_1
13.07.2022

Kancelaria MASIOTA doradzała Isosport Verbundbauteile GmbH przy przejęciu Novo Tech sp. z o.o.

Kancelaria MASIOTA doradzała Isosport Verbundbauteile GmbH przy przejęciu Novo Tech sp. z o.o. od Avallon MBO Fund II. Novo Tech jest wiodącym producentem wysokiej jakości wyrobów z tworzyw...

oryks
12.09.2022

Zeznania świadków w ramach postępowania w sprawach gospodarczych

Postępowanie w sprawach gospodarczych jest postępowaniem odrębnym w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego („KPC”) uregulowanym w przepisach art. 4581 – 45813 KPC. Oznacza to, że...

2020_01_9_Masiota_Foto-wizerunkowe_1920x1020_1
10.11.2022

Zmiany w wysokości odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości

Aktualnie prowadzone prace legislacyjne sugerują, że kluczowe zmiany w obowiązujących przepisach niewątpliwie czekają podmioty władające nieruchomościami, czy to na podstawie prawa własności,...

2020_01_9_Masiota_Foto-wizerunkowe_1920x1020_3
10.11.2022

Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zakaz publicznego oferowania i promocji

W drodze ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom doszło przede wszystkim do wprowadzenia popularnych w ostatnim czasie...

autostrada
23.02.2023

Zatrzymanie prawa jazdy - orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego 4/21

W rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie ogłosił swoje orzeczenie dotyczące niekonstytucyjności przepisu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny rozumianego w ten...

gotówka
07.03.2023

Termin przedawnienia roszczeń komandytariusza niebędącego przedsiębiorcą o wypłatę zysku wobec spółki komandytowej

W dniu 31 stycznia 2023 roku Sąd Najwyższy pod przewodnictwem sędzi Małgorzaty Manowskiej w sprawie rozpoznawanej pod sygn. III CZP 98/22 podjął bardzo ważną uchwałę dla wszystkich komandytariuszy....

2020_03_30_Masiota_Foto-aktualnosci_500x360_4
10.10.2023

Wierzyciel wierzycielowi nierówny - o zmianie kolejności zaspokajania należności wierzycieli w postępowaniu egzekucyjnym

Z dniem 1 października 2023 roku weszła w życie zmiana przepisu art. 1025 § 1 KPC, określającego kolejność zaspakajania należności wierzycieli w toku egzekucji. Zmianie uległ m. in. pkt 3) ww....

foto1
16.10.2023

System e-Doręczeń – co powinny wiedzieć osoby reprezentujące spółki oraz jak się na to przygotować?

Czym jest system e-Doręczeń? O wprowadzeniu systemu e-Doręczeń oraz założeniach jego funkcjonowania informowaliśmy Państwa w naszych alertach prawnych w dniu 14 grudnia 2020 roku oraz 21 kwietnia...

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies? OK